Aktualności:

Forum ABoard.pl ponownie funkcjonuje!

Menu główne

Gimp pen tool tut!

Zaczęty przez Abik, Wrzesień 27, 2008, 05:38:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Abik

Witam was w moim najnowszym tutorialu! Nauczymy się w nim robić (chyba) ładne pen toolowe linie.
Zanim zacziniesz to utwórz sobię nową warstwę ;)
No więc zaczynamy ;)

1.Wybieramy narzędzie ścieżek(zaznaczone czerwonym kółkiem na screenie1).
SCREEN1

2.Teraz po kolei w małych odstępach klikamy, zaznaczając punkty, które będę wskazyzywały naszą ściężkę... tzn. tak jak sobie te punkty ustawimy tak mniejwięcej będzie wyglądał nasz pen tool ... kreski od punktu do punktu... żeby nie wygladło to zbyt kwadratowo musimy robić bardzo nie wielkie odstpęy od kolejnych punktów (jak na screenie2).
SCREEN2

3.Teraz bardzo przybliżamy sobie obrazek korzystając z odpowiedniej zakładki (zaznaczona czerwono na screenie3)
SCREEN3

4.Gdy już mamy obraz mocno zblizony możemy przesunąć punkty naszej ścieżki, które wyraźnie odstają od reszty ścieżki i mogłyby naszą linię zrobić kanciastą(screen4).
SCREEN4
czasem poprawienie ściężki może się równać z przesunięciem bardzo wielu punktów, ale to bardzo ważne, aby ścieżka nie była kanciasta.1

5.Gdy już nasza ścieżka jest orpowiednio ułożona czas narysować coś wzdłuż niej. Wchodzimy do zakładki ścieżek (oznaczona numerem 1 na screenie5). W zakładce tej powinniśm widzieć wszystkie nasze aktualnie istniejące ścieżki. Klikamy na tą, którą przed chwilą stworzyliśmy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję "Rysuj wzdłuż ścieżki"(oznaczona numerem 2 na screenie5).
SCREEN5

6.Teraz w okienku z warstwami duplikujemy warstwę z naszą linią pen toolową.

7.Na jednej z warstw z linią stosujemy filtr: Filtry->Rozmycie->Rozmycie Gaussa. Promień rozmycia (pionowy i poziomy) ustawiamy na 10px(pikseli), a typ rozmycia na RLE. Dla bardziej wtajemniczonych ten punkt oznaczya poprostu: Dajemy gaussa na 10px :P

8.Teraz w okienku z warstwami klikamy prawym przyciskiem myszy na górnej warstwie naszej lini i z menu wybieramy "Połącz w dół"

9.Właściwie to mamy już gotową linię pen toolową, ale żeby dodać jej atrakcyjności możemy zmienić tryb krycia (polecam "Miękkie ?wiatło", "Wypalanie", "Rozjaśnianie" ) i ewentualnie zduplikować ją parę razy.

10.Gdy już wybraliśmy jak powinna wyglądać nasza linia to wymazujemy soft brushem (brushem z rozmytymi końcówkami) początek i koniec lini, żeby tak ładnie zanikała oraz wymazujemy ją gdzie niegdzie na zakrętach i w miejscach gdzie troche jest zbyt kanciasta.

GOTOWE! ;)

Pozdrawiam!